خودآموزی زبان انگلیسی یک روش موثر برای یادگیری زبانه. در این روش مزایا و معایبی هست که به نظرم رسید میتونم باهاتون به اشتراک بزارم.

حالا مزایا چیا هستن؟

  1. انعطاف پذیری زمانی: اولین و مهمترین مزیت یادگیری زبان به روش خودآموز انعطاف پذیری زمانی هست که شما در ساعات مختلف و به مقادیر متفاوت میتونید زبان رو یاد بگیرید.
  2. تمرکز بر روی نیازهای شخصی: هر فردی نیاز های خاصی در مورد آموزش زبان داره و در کلاس های عمومی نمیشه اون چیزی که می خوای رو فقط یاد بگیری ( مثل زمان مدرسه که درس های مختلف و بدرد نخور زیادی یاد گرفتیم. ) اما در روش خودآموز فقط چیزهایی که مورد نیازت هست رو یاد میگیری!
  3. کاهش هزینه‌ها: کم کردن هزینه ها در زندگی و اوضاع اقتصادی الآن کشور ما یه چیز مهمه و مطمعنا خودآموز زبان یکی از روش های خیلی کم هزینه هست.
  4. توسعه مهارت‌های خودآموزی: هر فردی که با روش خودآموز زبان به کار میبرید، آزمون و خطاهای اولیه شما باعث میشه به یک روش شخصی برای آموزش زبان برسید و در نتیجه یاد میگیری هر چیزی رو به روش خودآموز یاد بگیری. در واقع خودآموز زبان مهارت های یادگیریت رو بالا میبره و هم زبان یاد میگیری و هم روش یادگیری شخصی خودت رو پیدا میکنی!!
  5. ایجاد اعتماد به نفس: در کلاس های آموزش زبان همه چیز کنترل میشه و اصلا شخصی سازی معنی نداره. سرعت کلاس، مباحث آموزشی، همکلاسی ها و حتی تمرینات کنترل شده است و هیچ چیز به دست شما نیست و شما کنترلی ندارید. اما در روش خودآموز شما مسئول انتخاب هستید و همین امر باعث ایجاد اعتماد به نفس زیاد در زبان آموز میشه.

حالا چه معایبی داره؟

  1. شرکت در کلاس و به دنبال اون شرکت در کار گروهی باعث افزایش همکاری و توسعه‌ی ایده‌ها میشه و در نتیجه بهره‌وری رو افزایش میده. کار تیمی باعث ایجاد ارتباط بین اعضای تیم هست و مزایای زیادی به همراه داره اما در یادگیری خودآموز چنین ویژگی هایی وجود نداره.
  2. اگر آدم تنبلی هستید پیشنهاد میکنم خودخوان زبان رو یاد بگیرید ولی اگر نظم شخصی رو نمیتونید ایجاد کنید اصلا. در روش خود خوان نظم آموزشی داشتن خیلی مهمه چون هیچ فشاری از هیچ کلاس یا شخصی روی شما نیست که بخواد مجبورتون کنه در کلاس حاظر بشید یا تکالیفی رو انجام بدید، پس داشتن نظم شخصی و برنامه برای روش خودخوان خیلی مهمه!!!
  3. توی این روش تعامل رو در رو وجود نداره پس باید روشی برای تعاملات و مکالمات پیدا کنیم و البته این زمانی مهمه که شما به دنبال مکالمه هم باشید و بخواید مکالمه زبان رو هم یاد بگیرید و اگر نیازی به مکالمه نداشته باشیم جزء معایب محصوب نمیشه.
  4. خیلی ها سرعت پایین خودآموزی زبان رو جزء معایب این روش میدونن ولی من به شخصه اعتقاد دارم اگر برنامه ای دقیق و روشی مناسب داشته باشیم نتیجه ای سریع تر و به مراتب کارآمد تر داریم.

برای شروع خودآموزی زبان انگلیسی، می‌توانی از منابع مختلفی مانند کتاب‌های آموزشی، ویدئوهای آموزشی، برنامه‌های کامپیوتری و اپلیکیشن‌های موجود استفاده کنی. همچنین، می‌توانی با دوستاییت که زبان انگلیسی خوبی دارن صحبت کنی، و از این روش مهارت های زبانی خودت رو تغییر بدی.

مجموعه ما با در نظر داشتن اینکه روش خودآموز بهترین روش برای افراد پر مشغله و حتی افراد تنبل مثل خودم هست شروع به تولید دوره های رایگان و یا دوره هایی با هزینه بسیار کم کرده. 

و البته خیلی از افراد نمی دونن از کجا شروع کنن و چطور ادامه بدن و حتی خیلی ها نمیدونن چه بخش هایی از زبان رو متناسب با نیازشون انتخاب کنن. پس تصمیم گرفتیم که کوچ یادگیری خودآموز زبان رو هم فعال کنیم که بتونید یه مسیر کلی برای شروع و ادامه داشته باشید. در نظر داشته باشید که در روش کوچ خودآموز معلمی وجود نداره که مجبور باشی سر موقع بری کلاسش، تکالیفی رو با محدودیت زمانی مشخص انجام بدی و ...، بلکه یک مدرس با تجربه در یک جلسه مسیر آموزشی تو رو مشخص میکنه و میتونی با دوره های آفلاین یا رایگان یا حتی از روی کتاب هایی که مدرس برات تعیین میکنه شروع به یادگیری زبان هماهنگ با نیاز و روش خودت بکنی.

امیدوارم این اطلاعات برای شما مفید بوده باشد. 😊